Karrier tanácsok

Ismerd meg önmagad!

Karrier építés előtt fontos, hogy ismerd meg önmagad. Ezt a legcélszerűbb az ún. SWOT elemzés segítségével megtenned.

A SWOT elemzés olyan stratégiai tervezőeszköz, ami segít értékelni az erősségeket (Strenghts), a gyengeségeket (Weaknesses), a lehetőségeket (Opportunities) és a veszélyeket (Threats), amelyek egy meghatározott cél elérése érdekében meghozandó döntés során felmerülhetnek.

Erősségek: olyan személyes tulajdonságaid, adottságaid, amelyek az adott cél elérése érdekében segítségedre lehetnek.

Gyengeségek: olyan személyes tulajdonságaid, adottságaid, amelyek hátráltatnak az adott cél elérésében.

Lehetőségek: olyan külső tényezők, amelyek az adott cél elérése érdekében segítségedre lehetnek, olyan dolgok, amik ne működnek jól, de ezen lehetőséged van változtatni.

Veszélyek: olyan külső tényezők, amelyek ártalmasak vagy hátráltatnak az adott cél elérésében, nem tudjuk befolyásolni őket, és nem csak csökkentik a sikered esélyeit, de kockázatot is jelentnek.

Hasznos tanácsok az önéletrajzíráshoz

Az önéletrajz képzettséged, munkatapasztalataid, képességeid és karriercélod összegzése annak érdekében, hogy – személyes benyomás nélkül – rávedd a munkáltatót arra, hogy találkozni kívánjon veled. Az önéletrajz azért rendkívül fontos, mert az első információ rólad.

Az önéletrajz adatai pontosak és a valóságnak megfelelőek legyenek. Általában számítógéppel szerkesztett vagy Internetre feltöltött önéletrajzot várnak tőlünk a cégek. Amennyiben fotót is kérnek, szerkeszd bele.

Az alábbi információk szükségesek az önéletrajz megírásához:
- Karriercél
- Iskolai végzettség
- Munkahelyek
- A megpályázott munkakörhöz kötődő képességei, személyes tulajdonságai
- Egyéb személyes megjegyzések (hobbi, érdeklődési területek)

Az önéletrajz tartalmi követelményei:
- Személyes adatok (név, cím, telefonszám, email cím)
- Végzettségek, képesítések (iskolák, tanfolyamok, továbbképzések)
- 1 tömör mondat a karriercélról (milyen állást keresel)
- Korábbi munkahelyek részletes és pontos felsorolása
- Készséglista (őszinte, lojális, együttműködő, üzleties gondolkodás, eredményorientáltság, becsületes, hatékony, energikus, kezdeményező, rendszeres, jó felfogóképességű, határozott, tárgyilagos, gyakorlatias, alkotó, kreatív, megbízható, agilis, elővigyázatos, megértő, lelkiismeretes, független, logikus, ambiciózus, elemző, gondos, eredményorientált, tapasztalt, problémamegoldó, kezdeményező)
- Idegen nyelv ismeret
- Jogosítványok
- Szakmai, tudományos szervezetekhez való tartozás

Az önéletrajz formai követelményei:
- Korszerű, hivatalos dokumentumhoz megfelelő betűtípust használj
- Áttekinthető, tagolt legyen
- Minden gondolati egység külön bekezdésbe kerüljön
- Következetesen használjon egy formátum rendszert
- Vastagítással, aláhúzással emelje ki a fontosabb részeket
- Használjon cselekvő igéket
- Ügyeljen a helyesírásra

Gyakori hibák:
- Információ dömping
- Túl sok pozíció – túl rövid ideig
- Lyukak az önéletrajzban
- Ellenőrizetlen helyesírás
- Eredmények helyett munkaköri leírás
- Ugyanaz az önéletrajz szöveg különböző állásajánlatokra

A felvételi interjú

A felvételi interjú egy kétirányú folyamat, amely megegyezéssel kell, hogy végződjön. A felvételi interjú előtt ismerkedj meg a céggel, ahova jelentkeztél.

Mire kíváncsi a munkáltató az interjú során?
- Képes-e a jelölt elvégezni a munkát?
- Akarja-e a munkával járó feladatokat?
- Be tud-e illeszkedni a céghez?

Hogyan viselkedj az interjú alatt?
- Összpontosíts a másikra
- Próbáld megérteni, amit mondani akarnak
- Kérdezz vissza, ha valami nem egyértelmű
- Viselkedj egyenrangú félként!

Mit kérdezhetnek tőled?
- Milyen tapasztalatokkal rendelkezik?
- Miért akar egy olyan munkát elvállalni, amihez túlképzett?
- Miért szeretne cégünknél dolgozni?
- Mit vár ettől az állástól?
- Hogyan kezeli a konfliktusokat?
- Hol szeretne tartani az elkövetkezendő 5 évben?
- Melyik előző munkahelyét szerette a legjobban, miért?
- Melyik előző munkahelyét szerette a legkevésbé, miért?
- Melyek a legfőbb erősségei?
- Melyek a legfőbb gyengeségei, fejlesztendő területei?
- Mit szeretne elérni a pályán, milyen tervei, elképzelései, elvárásai vannak?
- Milyen jövedelmi elképzelései vannak?
- Miért Önt válasszuk?
- Mit tart nagy sikernek az életében?
- Mit tart nagy kudarcnak az életében?
- Mikor tud munkába állni?
- Mivel tölti szabadidejét?
- Bizonyítsa be, hogy megérdemli a fizetését!
- Mikor szeretne gyermeket vállalni?
- Van-e családja?
- Miért akarja elhagyni jelenlegi állását?
- Mennyi ideig szándékozik maradni egy ilyen vállalatnál, mint a miénk?
- Miért nem vették fel eddig sehova?

Mit kérdezz Te a felvételi beszélgetésen?
- Melyek lesznek a napi munkámban a legfontosabb feladatok?
- Túlnyomórészt egyedül vagy csoportban kell dolgoznom?
- Milyen hosszú távú tervei vannak a cégnek?
- Hogyan nézne ki egy napom?
- Hol lesz a munkahelyem helyileg?
- Minek köszönhető, hogy az állás megüresedett?

Gyakorlati tanácsok a felvételi interjúhoz:
- Öltözz mértéktartóan, megjelenésed ápoltságot tükrözzön!
- Próbálj előre információt szerezni a cégről!
- Érkezz pontosan a felvételi beszélgetésre!
- Mutatkozz be annak, aki fogadja Önt!
- A kézfogás etikettje: az érkező kezdeményezi a bemutatkozást és a fogadó fél a kézfogást! Ha partnere kezet fog veled a beszélgetés elején, akkor neked kell kezet nyújtanod a beszélgetés végén!
- Válaszolj őszintén és egyenesen a feltett kérdésekre!
- Kérdezz a beszélgetés során!
- Beszélj hangosan, tisztán és érthetően!
- Tarts szemkontaktust beszélgetőpartnereddel!
- Semmiképp se vitatkozz a felvételi beszélgetésen!
- Ne mondj rosszat korábbi munkahelyéről, se korábbi főnökeiről!
- Mindig mondj példákat, ecseteld konkrét esetekkel a mondanivalódat!
- Bízz önmagadban!

(c) 2013 ALFA KISOSZ Érdekvédő és Képző Egyesület

Felnőttképzési engedély száma: E/2020/000114

Felnőttképzési nyílvántartási száma: B/2020/000193

Magán-munkaerőközvetítő nyilvántartásba vételi szám: 9674-1/2009

KAPCSOLAT:

 Kapcsolat

 ALFA KISOSZ Érdekvédő és Képző Egyesület honlapján indított feliratkozás / regisztrálás / jelentkezés a feliratkozási feltételek elfogadását is jelenti egyben. Azaz, feliratkozással / regisztrálással / jelentkezéssel egyidejűleg hozzájárulásodat adod, hogy ettől a weboldaltól (esetlegesen akár reklámot is tartalmazó) elektronikus levelet fogadj, valamint kijelented, hogy az általad megadott e-mail cím céges használatú. A feliratkozáskor kapott adatokat bizalmasan kezeljük, harmadik személynek semmilyen körülmények között nem adjuk át. A feliratkozás bármikor egy kattintással megszüntethető a levelek alján található link segítségével. Adatkezelési nyilvántartási szám: NAIH-84443/2015.  Szerver üzemeltető: Gedeon Bt

Adatkezelési tájékoztató      Jogi nyilatkozat