A munkaviszony munkaszerződéssel jön létre. A munkaszerződés a munkáltató és munkavállaló megállapodása. A munkaszerződést írásba kell foglalni. A munkaszerződés írásba foglalása minden esetben a munkáltató kötelessége.
Ha a munkáltató ennek nem tesz eleget, a munkaszerződés érvénytelen. Az érvénytelenségre azonban csak a munkavállaló hivatkozhat, de csak a munkába állást követő 30 napon belül. Ez a határidő jogvesztő, ami azt jelenti, hogy a munkavállaló elveszti azt a jogát, hogy a munkaszerződést a bíróság előtt megtámadhatja. Ha tehát a munkavállaló az írásba foglalás elmulasztását e határidőn belül nem kifogásolta, a munkaszerződést érvényesnek kell tekinteni.
A munkaszerződés tartalma:
A munkaszerződés tartalmát a felek szabadon határozzák meg. Kötöttség csak annyiban érvényesül, hogy a munkaszerződés jogszabály vagy kollektív szerződés rendelkezésével ellentétes kikötést nem tartalmazhat. A munkaszerződésnek vannak kötelező tartalmi elemei:
- munkáltató adatai
- munkavállaló adatai
- munkakör
- munkavégzés helye
- munkavállaló személyi alapbére
A munkabér:
A munkavállalónak a munkaviszonya alapján a munkaszerződésben megállapított személyi alapbérnek megfelelő munkabér jár. A munkavállalót megillető munkabér időbérként vagy teljesítménybérként, illetőleg a kettő összekapcsolásával állapítható meg.
A személyi alapbért időbérben kell meghatározni. Időbér esetén a munkabér nagysága a munkában töltött időtől függ. Az időbér lehet órabér vagy havibér. Személyi alapbérként legalább a kötelező legkisebb munkabér (az ún. minimálbér) jár.
Teljesítménybérezésnél a munkabér nagysága közvetlenül a teljesítménytől függ. A teljesítménykövetelményt és a teljesítménybér tényezőket a munkáltató állapítja meg.
A próbaidő:
Lehetőség van arra, hogy a felek a munkaszerződés megkötésekor próbaidőben állapodjanak meg. A próbaidő célja, hogy lehetőséget biztosítson a munkáltatónak, illetve a munkavállalónak annak megállapítására, hogy a munkaviszony meg fog-e felelni az elképzeléseinek. A próbaidő tartalma 30 nap, a felek azonban a munkaszerződésben ennél rövidebb vagy hosszabb, de legfeljebb 3 hónapig terjedő próbaidőben is megállapodhatnak. A próbaidőt utólag meghosszabbítani nem szabad. A próbaidőt a felek annak lejárta előtt megszüntethetik és a munkaviszonyt véglegessé alakíthatják.
A próbaidő alatt a felek bármelyike indoklás nélkül azonnali hatállyal megszüntetheti a munkaviszonyt. Indoklás helyett elegendő utalni arra, hogy a munkaviszony megszüntetésére a próbaidő alatt került sor. Ebben az esetben kötelező a nyilatkozat írásba foglalása.
Ha a próbaidő utolsó napján a munkaviszonyt a felek egyike sem szünteti meg, a munkaszerződés véglegessé, a munkaviszony pedig határozatlan időre szólóvá válik.
Határozott időre kötött munkaszerződés:
Ha a felek a munkaviszony időtartamáról a munkaszerződében nem rendelkeznek, a munkaviszony határozatlan időre jön létre. A munkaviszony azonban határozott időre is létrehozható, de erről írásban meg kell állapodni.
A határozott időtartam mértéke nem haladhatja meg az 5 évet. A határozott időre szóló munkaviszony csak közös megegyezéssel, rendkívüli felmondással, illetve a próbaidő alatt szüntethető meg azonnali hatállyal.
A határozott idejű munkaviszony határozatlan idejűvé alakul át, ha a munkavállaló a határozott idő lejárta után legalább 1 munkanapot tovább dolgozik a közvetlen vezetője tudtával. Ez alól kivétel a 30 napra vagy annál rövidebb időre létesített munkaviszony.
A munkaviszony megszűnése:
- A munkavállaló halála
- A munkaáltató jogutód nélküli megszűnése
- A határozott idő lejárta
A munkaviszony megszüntetése:
Közös megegyezéssel:
- Bármikor
- Azonnali hatállyal vagy szabadon kijelölhető későbbi időpontban
- Munkavégzési kötelezettség alóli felmentés és a felmondási időre járó munkabér nem jár
Rendes felmondással a munkáltató részéről:
- Csak a munkavállaló képességeivel, a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával vagy a saját működésével kapcsolatban
- Köteles írásban megindokolni
- Egyes munkavállalók fokozott védelemre szorulnak, így a munkaviszonyukat a munkáltató rendes felmondással nem szüntetheti meg (betegség miatti keresőképtelenség, terhesség, születést követő 3 hónap, szülési szabadság)
Rendes felmondás a munkavállaló részéről:
- Köteles írásba foglalni, de nem köteles megindokolni
- Kérheti a felmondási idő alatti munkavégzés alóli felmentést
Rendkívüli felmondással:
- Ha valamelyik fél a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi
- A munkaviszonyt azonnali hatállyal megszünteti
Felmondási idő:
Minimum 30 nap, ami meghosszabbodik:
3 év munkaviszony után 5 nappal
5 év munkaviszony után 15 nappal
8 év munkaviszony után 20 nappal
10 év munkaviszony után 25 nappal
15 év munkaviszony után 30 nappal
18 év munkaviszony után 40 nappal
20 év munkaviszony után 60 nappal
Végkielégítés:
A végkielégítés kárpótlás arra az esetre, ha a munkavállaló hosszabb időtartamú munkaviszonya a munkáltató rendes felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése miatt szűnik meg.
A végkielégítés feltétele, hogy a munkavállaló legalább 3 évig a munkáltatóval munkaviszonyban álljon.
Végkielégítés mértéke:
3 év után 1 havi átlagkereset
5 év után 2 havi átlagkereset
10 év után 3 havi átlagkereset
15 év után 4 havi átlagkereset
20 év után 5 havi átlagkereset
25 év után 6 havi átlagkereset
Heti pihenőnap:
Minden munkavállalónak heti 2 pihenőnap jár, amelyből az egyiknek vasárnapra kell esnie. Ha a munkáltató működéséből adódóan nem lehetséges a heti 2 pihenőnapot 2 teljes naptári napon kiadni, akkor hetenként legalább 42 óra összefüggő, megszakítás nélküli pihenőidő jár a munkavállalónak, mégpedig úgy, hogy a 42 órás időtartamba vasárnapnak is bele kell esnie. E szabály alól kivétel a folytonos munkarendben működő munkáltató. Az ilyen munkáltató esetében a rendelkezés úgy módosul, hogy a 42 órás időtartamba legalább egy teljes naptári napnak bele kell tartoznia. További eltérés, hogy folytonos munkarendben dolgozó munkáltatónál a pihenőnapok összevontan is kiadhatók. Ebben az esetben havonta legalább egy pihenőnapnak vasárnapra kell esnie.
A vállalkozásokat gazdasági tevékenység üzletszerű és rendszeres folytatása érdekében hozhatjuk létre. A vállalkozáshoz való jog alkotmányos alapjog, ami azt jelenti, hogy bizonyos feltételek teljesülése esetén mindenki indíthat vállalkozást.
Egy vállalkozás létrehozása felelősséggel jár: erkölcsi, anyagi és büntetőjogi felelősséggel. Ugyanakkor egy vállalkozás működtetése kockázattal is jár.
A vállalkozásokat az alapján, hogy egy tulajdonosa vagy több tulajdonosa van 2 nagy csoportra oszthatjuk: egyéni vállalkozás és társas vállalkozások (gazdasági társaságok).
Egyéni vállalkozás
Egyéni vállalkozást bármely Magyarországon állandó lakóhellyel rendelkező természetes személy (magánszemély) vagy tartózkodási, letelepedési engedéllyel rendelkező külföldi természetes személy (magánszemély) létrehozhat, aki:
- cselekvőképes: nagykorú és nem áll gondnokság alatt
- lakóhellyel rendelkezik
- nem büntetett előéletű
- nincs köztartozása (adó, tb, vám, illeték)
- tevékenységtől nem tiltottak el
- szakképesítéssel rendelkezik (saját maga, segítő családtagja vagy alkalmazottja)
Egyéni vállalkozói tevékenység egyéni vállalkozói igazolvány/adatlap birtokában folytatható. Az igazolvány/adatlap a vállalkozás székhelye szerinti Polgármesteri Hivatal okmányirodájában igényelhető. A kérelmet formanyomtatványon kell benyújtani. A kérelemben fel kell tüntetni: az egyéni vállalkozó nevét, születéskori nevét, születési helyét, születési idejét, édesanyja nevét, állampolgárságát, a vállalkozás székhelyét, telephely(ei)t (ha van), a tevékenységi köröket. A kérelemhez csatolni kell:
- erkölcsi bizonyítványt (ehhez nyomtatványt és csekket a postahivatalokban kell kérni és az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumhoz kell küldeni)
- szakképesítést igazoló okiratokat
- hatósági engedélyköteles tevékenység végzéséhez: hatósági igazolást
- illetékbefizetésről szóló csekk másolatát
Az egyéni vállalkozói igazolvány/adatlap tartalmazza az egyéni vállalkozói igazolvány nyilvántartási sorszámát, a vállalkozás nevét, székhelyét, telephely(ei)t (ha van), a tevékenységi köröket (külön megjelölve a fő tevékenységi kört), adószámát, a kiállítás dátumát.
Az egyéni vállalkozás esetében egyszemélyi korlátlan (a saját magánvagyonra is kiterjedő) felelősség és egyszemélyi kockázat van. Nincs előírt induló vagyon. A vállalkozó személyes közreműködésre kötelezett.
Az egyéni vállalkozót – kérelmére – a cégjegyzékbe egyéni cégként bejegyezhetik. Az egyéni cég nem jogi személy (jogi személyiség nélküli).
Társas vállalkozások (Gazdasági társaságok):
Olyan gazdálkodó szervezetek, amelyek:
- üzletszerű gazdasági tevékenység folytatására jönnek létre
- vagyonukat a tagok bocsátják a társaság rendelkezésére
- saját cégnevük alatt jogokat szerezhetnek és kötelezettségeket vállalhatnak
Gazdasági társaságot – a kivételektől eltekintve – legalább 2 tag alapíthat. Az alapító tagok lehetnek természetes személyek (magánszemélyek) és jogi személyek (más gazdasági társaságok, egyesületek, önkormányzatok, állam). Az alapító tagok alapító okiratot fogadnak el, amelyben meghatározzák a tevékenységeket, a társasági formát, a társaság nevét, székhelyét, az induló vagyon mértékét, az alapító tagok nevét, címét, a vagyoni hozzájárulás mértékét, a nyereségből való részesedés mértékét, a döntéshozatal módját. A vagyoni hozzájárulás lehet pénzbeni és nem pénzbeni (apport). Az alapító okiratot benyújtják az illetékes cégbíróságnak a vállalkozás bejegyzése érdekében. A cégbíróság a cég bejegyzéséről végzést hoz. A bejegyzés aktuális állapotáról cégkivonatot kérhetünk.
A leggyakoribb gazdasági társaságok a következők:
Közkereseti társaság (Kkt.)
Betéti társaság (Bt.)
Korlátolt felelősségű társaság (Kft.)
Részvénytársaság (Rt.)
Az egyes gazdasági társaságokat a következő szempontok szerint vizsgáljuk:
Felelősség alapján lehet:
- A tagok korlátlan felelősséggel rendelkeznek: a saját magánvagyonukkal is felelnek a társaság tartozásaiért.
- A tagok korlátolt (korlátozott) felelősséggel rendelkeznek: csak a társaságba bevitt vagyonnal felelnek a társaság tartozásaiért.
Minimális induló vagyon mértéke:
- Jogszabály által nem előírt
- Jogszabály által előírt
Tagok személyes közreműködésre:
- Kötelezettek
- Nem kötelezettek
Jogalanyiságukat tekintve:
- Jogi személy: olyan szervezet, amely valamely célra rendelt, önálló vagyona van, vagyoni felelősséggel rendelkezik és az állam elismeri a jogalanyiságát.
- Nem jogi személy (jogi személyiség nélküli)
Az egyes gazdasági társaságoknál ezek a szempontok a következők szerint alakulnak:
Kkt.:
Felelősség: Korlátlan
Minimális induló vagyon: Nincs előírva
Tagok személyes közreműködése: Kötelezettek
Jogalanyiság: Nem jogi személy
Bt.:
Felelősség: Beltag: Korlátlan
Kültag: Korlátolt
Minimális induló vagyon: Nincs előírva
Tagok személyes közreműködése: Beltagok: Kötelezettek
Kültagok: Nem kötelezettek
Jogalanyiság: Nem jogi személy
Kft.:
Felelősség: Korlátolt
Minimális induló vagyon: 500.000 Forint
Tagok személyes közreműködése: Nem kötelezettek
Jogalanyiság: Jogi személy
Rt.:
Felelősség: Korlátolt
Minimális induló vagyon: Nyíltkörűen működő Rt. (Nyrt.): 20.000.000 Ft
Zártkörűen működő Rt. (Zrt.): 5.000.000 Ft
Tagok személyes közreműködése: Nem kötelezettek
Jogalanyiság: Jogi személy
Vállalkozói ismeret 2020 - Tananyag
Adózási ismeretek 2020 - Tananyag
Munka-, Tűz- és Környzetevédelem 2020 - Tananyag
Elszámoltatás 2020 - Tananyag
Készletgazdálkodás 2020 - Tananyag
Intenzitási viszonyszámok 2020 - Tananyag
Vállalkozások jövedelmezősége 2020 - Tananyag
(c) 2013 ALFA KISOSZ Érdekvédő és Képző Egyesület
Felnőttképzési engedély száma: E/2020/000114
Felnőttképzési nyílvántartási száma: B/2020/000193
Magán-munkaerőközvetítő nyilvántartásba vételi szám: 9674-1/2009
LEGNÉPSZERŰBB TANFOLYAMOK
Kereskedelmi tanfolyamok:
Élelmiszer eladó | Műszaki eladó | Ékszerbecsüs | Műtárgybecsüs | Logisztikai feldolgozó
Vendéglátóipari tanfolyamok:
Szakácssegéd | Cukrászsegéd | Pincérsegéd | Falusi vendéglátó
Élelmiszeripari tanfolyamok:
Húskészítmény gyártó | Csontozó munkás | Sütőipari és gyorspékségi munkás
Mezőgazdasági tanfolyamok:
Aranykalászos gazda | Parkgondozó
Szépészeti tanfolyamok:
Kutyakozmetikus | Virágkötő és virágkereskedő | Virágdekoratőr
Higiéniai tanfolyamok:
Tisztítás-technológiai szakmunkás | Tisztítás-technológiai szolg.vezető–Housekeeping Stewarding
ECDL és számítógépes tanfolyam:
ECDL Start | ECDL Full | Számítógépes adatrögzítő
Pedagógiai tanfolyam: Dajka
_
ALFA KISOSZ Érdekvédő és Képző Egyesület honlapján indított feliratkozás / regisztrálás / jelentkezés a feliratkozási feltételek elfogadását is jelenti egyben. Azaz, feliratkozással / regisztrálással / jelentkezéssel egyidejűleg hozzájárulásodat adod, hogy ettől a weboldaltól (esetlegesen akár reklámot is tartalmazó) elektronikus levelet fogadj, valamint kijelented, hogy az általad megadott e-mail cím céges használatú. A feliratkozáskor kapott adatokat bizalmasan kezeljük, harmadik személynek semmilyen körülmények között nem adjuk át. A feliratkozás bármikor egy kattintással megszüntethető a levelek alján található link segítségével. Adatkezelési nyilvántartási szám: NAIH-84443/2015. Szerver üzemeltető: Gedeon Bt
Kedves Látogatónk, honlapunk oldalai "sütiket" használ! Ez egy háttérprogram, mely kizárólag a felhasználók technikai azonosítására és statisztikai adatok szerzésére szolgál.
Az EU törvények értelmében önnek hozzá kell járulnia a "sütik" használatához.
Ide kattintva elolvashatja az adatkezelési tájékoztatónkat!